Local Newswire

 • 3/29/2015 - Anonymous

  Survivor All Star 22.Bölüm Tanıtım Fragmanı 30 Mart Pazartesi günü ekranlara gelecek olan yarışma programında neler yaşanacak hep beraber bakalım. Yeni bölümde Gönüllüler ve Ünlüler adasında adalar ayrılmış görünüyor yani her iki ada'da yarışmacılar iki gruba ayrılmış ve kendi grupları için mücadele ediyor. Survivor All Star 22.Bölüm Tanıtım Fragmanı

  Fakat yarışma alanında iki grupta kıyasıya hatta parçalarcasına bir yarış içerisinde bu haftaki bölümde dün cumartesi akşamı ödül oyunu hamburger'i Ünlüler kazanmış 10-9 bir kıyasıya yarışmada ünlüler ödülü kapmıştı. Turabi'nin doğukana yaptığı hareket yüzünden diskalifiye olan Gönüllüler 9-7 önde iken 10-9 yenilmişti.  http://www.bolumfragmanitr.com/survivor-all-star-22-bolum-tanitim-fragmani/

 • 3/29/2015 - Anonymous

  Acil Aşk Aranıyor 4.Bölüm Fragmanı
  Acil Aşk Aranıyor 4. Bölüm Fragmanı merakla bekleyen izleyiciler için Show Tv'de yayınlandı! Pazar akşamları yayınlanan dizinin yeni bölüm'ünde neler olacak merak konusu. Acil Aşk Aranıyor 5 Nisan Pazar akşamı saat 20.00 itibariyle Show Tv'de izleyicilerle buluşacak. Sevilen dizide bu hafta neler olacak? Acil Aşk Aranıyor yeni bölüm fragmanı yayınlandı, iyi seyirler dileriz.
  http://www.bolumfragmanitr.com/acil-ask-araniyor-4-bolum-fragmani/

 • 3/29/2015 - Anonymous

  Küçük Gelin 73.Bölüm Fragmanı Doğum yapmanın şokunu atlatamayan Zehra, kucağına verilen bebeği kabul etmek istemez. Bu sırada Ali'nin gönderdiği bir not gelir ve Zehra notu okuyunca büyük şok yaşar. Melek, kızının yaşadığı acılara son vermek için onu alıp yurtdışına kaçırmaya çalışır. Ancak bunun için tehlikeli bir oyunu göze almak zorunda kalır. Diğer bir yanda Melek'in kaybolan çantası bulunur ve Leyla, Devran'la birlikte içinde pasaportların olduğu çantayı almaya gider. Melek, planlarının öğrenilmesinden endişe duymaya başlarken hastaneden Zehra'nın kötüleştiği ve acilen ameliyata kaldırıldığı haberi gelir.
  http://www.bolumfragmanitr.com/kucuk-gelin-73-bolum-fragmani/

 • 3/29/2015 - Anonymous

  Gönül İşleri 25.Bölüm Fragmanı  Dükkanı kaybeden Sevda ve Saadet, Servet'e karşı mahcupturlar. Toplam borçları çok fazladır ve ailedeki herkes para bulmaya çalışır. Aileye yeni katılan Selen bebek, sabaha kadar ağlamakta, tüm aileyi perişan etmektedir, aile üyeleri bir taraftan yeni hayat düzenlerine alışmaya çalışırken bir taraftan dükkanı kurtarmak için kendilerince yollar aramaya başlarlar.

  http://www.bolumfragmanitr.com/gonul-isleri-25-bolum-fragmani/

 • 3/29/2015 - Anonymous

  Şeref Meselesi 20.Bölüm Fragmanı Levent, Yiğit'i kurtarmak için girişimde bulunur. Ağır işkence gören Yiğit ise Nihat'ı deli eder ve suskunluğunu korur. Yiğit'i sağ salim kurtarmaya çalışan Emir, Ömer Ziya'ya karşı gelir ve ona operasyona daha fazla devam etmek istemediğini söyler. 

  Şeref Meselesi 20.Bölüm Fragmanı 5 Nisan Pazar  Hastaneden bambaşka biri olarak çıkan Kübra, hayatıyla ilgili yeni adımlar atar. İlk olarak Yiğit'i artık arkasında bırakmaya kararlı olan genç kız, pastane açmaya karar verir. Bu sırada Emir'de savcılık sınavlarını kazanır.

  http://www.bolumfragmanitr.com/seref-meselesi-20-bolum-fragmani/

 • 3/28/2015 - Anonymous

  Survivor All Star 21.Bölüm Tanıtım Fragmanı  Survivor All Star 21.Bölüm Tanıtım Fragmanı 29 Mart Pazar ekranlara gelen yarışma programımız bu haftaki bölümde izle Survivor All Star 21.Bölüm Tanıtım Fragmanı 29 Mart Pazar yep yeni bir bölümle TV8 ekranlarında olan yarışma programı sitemizde yer almıştır. Dilerseniz tv8 i izleyebilir yarışmayı destekleyebilirsiniz

  http://www.bolumfragmanitr.com/survivor-all-star-21-bolum-tanitim-fragmani/

 • 3/28/2015 - Anonymous

  Güllerin Savaşı 38.Bölüm Fragmanı  Şevket ve Yonca meselesi Ömer ve Gülru arasında yeni bir savaş haline gelirken, DNA testini gören Cihan, hayatının en ağır şokunu yaşar. Cihan'ın gerçeği bildiğini öğrenen Gülru'nun atacağı adım kritiktir. Gülru'ya güvenmeyen Halide ise Gülru'ya verdiği ilaçların dozunu arttırır. Gülru'nun tuhaf davranışlarından şüphelenmeye başlayan Ömer'in karşısına bir anda hiç beklemediği bir gerçek çıkar.
  http://www.bolumfragmanitr.com/gullerin-savasi-38-bolum-fragmani/

 • 3/28/2015 - Anonymous

  Kiraz Mevsimi 39.Bölüm Fragmanı   Ayaz ise Öykü'nün bu kararsızlığının ardından bir karar alır. Şeyma'nın yaptıklarından sonra Şeyma'ya yardıma koşacak isim ise oldukça şaşırtıcıdır. Yangını Önem'in çıkardığını düşünen Monica ise Mehmet'e şüphelerinden bahsedecektir.

   

  Ayaz için bir moral partisi vermeye karar veren ilker ise bu parti için organizasyon yapar. Bu partide çıkacak sırlar ise işleri karıştıracaktır.
  http://www.bolumfragmanitr.com/kiraz-mevsimi-39-bolum-fragmani/

 • 3/28/2015 - Anonymous

  Sungurlar 24.Bölüm Fragmanı 

  STV ekranlarında yayınlanan Sungurlar 24. bölüm fragmanı yayınlandı. 28 mart cumartesi günü ekrana gelecek Sungurlar  son bölümde neler olacak. Fragman yayınlanınca sayfamızda.

  Sungurlar dizisinin yeni bölümü olan 23. Bölüm'ünde neler olacak? Cumartesi günlerinin en çok izlenen dizisi Sungurlar, Ortadoğu ve Türkiye üzerinde oynanan büyük Oyunları yeni bölümleriyle ekrana taşımaya devam ediyor.

  http://www.bolumfragmanitr.com/sungurlar-24-bolum-fragmani/

 • 3/28/2015 - Anonymous

  Kertenkele 23.Bölüm Fragmanı ATV ekranlarında yayınlanan Kertenkele 23. bölüm fragmanı yayınlandı. 28 mart cumartesi günü ekrana gelecek Kertenkele son bölümde neler olacak. Fragman yayınlanınca sayfamızda.

  Merakla beklenen Kertenkele yeni bölümde eğlenceli anlar izleyenleri bekliyor. Kertenkele 22. bölümde belediye başkanından habersiz Kertenkele ve Zehra nikah masasına oturur ve başlarına işler açılır. Öte yandan mafya da Kertenkele'nin peşindedir.

  http://www.bolumfragmanitr.com/kertenkele-23-bolum-fragmani/

 • 3/28/2015 - Anonymous

  Yusuf yusuf 2015 filmi , Ankaranın bağrından kopmuş bir dolmuş sürücüsüdür. Yusuf yusuf izle Çocukluktan beri arabalara olan merakı onu modifiye tutkunu haline getirmiştir. Yolda dolmuşa binmek isteyen Papaz dahil kimseyi es geçmez. Dolmuşta aldığı papaz görünümlü kişi aslında o gün şehre gelen Papaya suikast tertip edecek olan bir militandır. Tesadüfe bakın ki bu militanın isimi da Yusuftur. Bir Yusuf Yusuf Full izle can almak için uğraşırken, diğer Yusuf can kurtarmak için çabalayacaktır. Dolmuştaki diğer yolcular da Yusuf Yusuf demesinde ne desin artık! Yapımcılığını Süreç Film, Ali Gündoğdunun üstlendiği filmin yönetmeni ise Sağ Salim filmi yazarı ve yönetmeni olan Ersoy Güler üstlenmektedir. 

 • 3/27/2015 - Anonymous

  http://www.7x24film.com/hobbit-3-bes-ordunun-savasi-2014-turkce-dublaj-i...

   Süre: 144 Dk. Vizyon Tarihi: 2014[1] Ülke: ABD[2] Hobbit serisinin 3. ve son filmi, 2014 yılının sonlarında gösterime girecek. Bu filmde Bilbo Baggins'in heyecan dolu macerası sona erecek. Bilbo ve cüceler, Erebor ve hazinesine kavuşmaya çalışacak. Ancak Sauron, Orkları'yla ve diğer tüm gücüyle Lonely Mountain'a saldıracaktır. Orjinal Adı: The Hobbit: The Battle of The Five Armies Tür: Fantastik, Macera[3][4] References^ 2014^ ABD^ Fantastik^ Macera

 • 3/25/2015 - Anonymous

  this is the voice our comrades behind the wall.  Speaking about the inhuman conditions inmates deal with every day.  They are ON STRIKE at reidsville right now.

  https://archive.org/details/prisoner_strike_report

 • 3/23/2015 - marlon

  Caroline Croland was arrested while volunteering with Atlanta Food Not Bombs, a group which serves food to homeless people.  Her supposed crime was questioning why the cops were harassing Food Not Bombs.

  APD Officer S. Camille was harrassing and detaining another volunteer, and seemed to be targetting the group.  Angered by this, Caroline shouted at the officer "Why can't we share a meal every sunday without state harassment?  Why?  Answer me!"

  Officer Camille then illegally arrested Caroline for "disorderly conduct".  Questioning or criticizing the police is protected by the first amendment.  Cops don't have the right to arrest someone just because they feel disrespected.  Caroline is suing the Atlanta Police Department and filing complaints against the officer involved.

  For more information: http://www.copwatchoea.org

 • 3/17/2015 - earthworm

  Another hunger striking Reidsville prisoner has come forward to speak out about his protest. He and Kelvin J. Stevenson, whose letter I transcribed yesterday, are among four men on hunger strike since February 26. http://atlanta.indymedia.org/local/georgia-prisoners-hunger-strike-reids...

  I began corresponding with some of the men who participated in the 2012 hunger strike a couple years ago, and I transcribed some of their letters and published them here: http://atlanta.indymedia.org/category/category/ga-prisoner-hunger-strike

  This letter from LaDarius Colbert is entirely in his own words.

   

 • 3/16/2015 - earthworm

  I have been correspondng with several prisoners in Georgia prisons since the 2012 prisoner hunger strike in Jackson. They have repeatedly tried to get redress for their grievances about mistreatment, and when those attempts have failed they have been forced to resort to hunger strike.  Here is a letter from one prisoner who has been refusing food since February 23.  It is all in his own words. 

   

 • 3/10/2015 - wobbly plumber

  anthonyhill

  On Monday, 9 March 2015, Dekalb County police responded to a call about a reportedly “deranged” naked man crawling around, knocking on doors. The man, Anthony Hill — who was clearly unarmed — was shot to death by a Dekalb police officer. Hill is the latest in a long line of unarmed black men killed by police. He also reportedly suffered from bipolar disorder, following another troubling pattern of police killing those with mental illness.

 • 3/10/2015 - Anonymous

  Atlanta, GAOptimum Living Consultants and HR.com, in celebration of World Leadership Day will present Lead2015 Atlanta, taking place at Georgia World Congress Center on March 30 and 31, 2015. Lead2015 features twenty-two renowned thought leaders, including keynote speaker, former United States President Bill Clinton, founder of the Clinton Foundation, who will share their personal stories at a leadership summit in Dallas, Texas on March 30 and 31 under the theme, “A World Inspired”.(#aworldinspired)

 • 2/13/2015 - Anonymous

   Here is a repost of something I wrote prior to the 2004 g8 in Savannah. That protest was organized shortly after a huge protest in Miami which, by the protesters' count, drew some 10,000. For the sake of my own argument I accepted their count.

  Regarding the reference to Savannah surviving Sherman, I should point out that Sherman came through Atlanta too and he set fire to it. I will also point out that setting fire to Atlanta did nothing to improve anybody's opinions of black people, northerners or the federal government. Sherman is still hated, is still mentioned out loud regularly and his name is used to salt down a variety of negative opinions. So any activists who were involved in setting fire to Ferguson who might be thinking of presenting an encore in Atlanta might consider that.

 • 12/09/2014 - Anonymous
 • 12/08/2014 - Anonymous

  Southeastern organizers recently launched a Kickstarter campaign to raise $8,000 for three Theater of the Oppressed trainings in Atlanta, GA, Greensboro, NC, and Asheville, NC. The campaign will continue until December 28, 2014 and can be found at bit.ly/SoutheastTO.

  Theater of the Oppressed is a method of performance centered around participation with the intention of dialogue, healing, and social transformation. It is “revolutionary living theatre: a rehearsal for life, a tool for collecting the wisdom of communities on specific issues, an exploration of self, and a way to process traumas and instances of oppression,” say organizers Roseanna Almaee, Ekua Adisa, Abi Koning, Alyzza May, Kate Morales, and Bex Orton.The trainings will feature internationally respected Theater of the Oppressed practitioner Marc Weinblatt of the Mandala Center for Change.

 • 12/07/2014 - Anonymous

  Join Don't Expand UW Primate Testing and Chattahoochee Earth First-- be a part of a National Day of Action against Skanska USA on December 8th with a protest at their Atlanta office!

  Skanska USA is planning to build a new animal lab for the University of Washington and has office locations all over the U.S. -- so this day of action is a chance to show them that people all over the country are telling them to cut their contract with the UW and NOT build a new animal lab. This campaign is a rare opportunity to stop the torture of thousands of animals in a lab before the facility is even built, so we must all work together to tell Skanska USA that there will be NO NEW ANIMAL LAB!

 • 12/04/2014 - Anonymous

  Following the non-indictment of Officer Darren Wilson in the brutal murder of Michael Brown, and the non-indictment of officer Daniel Pantaleo in the filmed strangulation of Eric Garner, we are announcing a mass indefinite occupation of Woodruff Park this Saturday, December 6, at 7pm.

  We have been spat in the face. We know that others share this grief and rage with us. We are calling for everyone to join us in a mass experiment involving taking space, coordinating resources, and sharing ideas to continue the fight against this present disaster. The fight against police violence cannot be allowed to slowly wither away. For this reason, we think it is necessary to create a space for continuous organizing and we believe an occupation can provide this.

  We stand in solidarity with rebels in Ferguson, New York City, Mexico and everywhere else fighting against police violence.

 • 12/02/2014 - Anonymous

  From https://atlfergusonsolidarity.wordpress.com/

  On November 24th 2014, the prosecutor’s office of St. Louis County, MO announced that it would not indict police officer Darren Wilson for the shooting of Michael Brown. Immediately, the self-organized struggle against the police in Ferguson, MO and around the country took to the streets. The Ferguson skyline filled with smoke as thousands rampaged through the suburban streets and blocked the highways. In Oakland, CA hundreds burned trash bins, clashed with police, and marched onto the highway. In New York, demonstrators blocked the Brooklyn, Triboroughs, and Verazano bridges. This was only the beginning of what has become a nationwide composition, echoing back and forth from city to city in a pulsing rhythm of rebellion and refusal.

 • 11/26/2014 - Anonymous
 • 11/24/2014 - Anonymous

  NO INDICTMENT FOR DARREN WILSON IN MICHAEL BROWN SHOOTING

  IT'S ON.

  WOODRUFF PARK, 7PM
  NOVEMBER 25TH

 • 11/11/2014 - marlon

  To all the people in Ft. Lauderdale who are being jailed for sharing food with hungry people: we are with you.  To homeless people all over who are jailed for being poor: we are with you.  In Atlanta we have also been harassed and arrested for standing with homeless people and against greed and repression.  We will not stop, and we know you won't either.  When the law tries to break us, we break the law!

  - Atlanta Food Not Bombs

 • 10/12/2014 - Anonymous

  In the spirit of renewed conflict in St. Louis and Ferguson, MO, following the police murder of 18 year old Vonderitt “Drew” Myers, we are posting a very brief round up of events which transpired in solidarity with the first wave of rioting in Ferguson in response to the killing of Mike Brown. In the event of no indictment for Darren Wilson, who killed Mike Brown, we hope to see disorder spread to every square inch of this country. In that spirit, we'd like to catalogue what has transpired so far.

  ************************

 • 10/07/2014 - Anonymous

  11 Alive had posted a link to a pdf file of the entire grand jury report.

  http://www.11alive.com/story/news/local/2014/10/06/baby-bou-bou-habersha...


  auntieracist

 • 10/03/2014 - Anonymous

  Aviation Maintenance Administrationman Second Class (AZ2), Tamika Mars, is being commissioned as an Ensign in the US Navy Reserves on Saturday October 4th, 2014.  She will take her officer’s oath in the presence of her family and unit.  This may seem like a very ordinary – perhaps commonplace – event  to those who don’t know this sailor, but there is nothing ordinary about Tamika Mars.

  AZ2 Mars enlisted nine years ago, and quickly distinguished herself amongst her peers.  Fellow sailors in her current unit, a Sixth Fleet exercise support unit, hold AZ2 Mars in universally high esteem. 

  Chief Petty Officer, Jason Ford, the unit’s highest ranking enlisted sailor, has said of Mars that she is a “go to person for important, time sensitive projects.”  She embodies “honor, courage, and commitment” in everything she does.